ZDOROVI: Інноваційний підхід до охорони здоров'я в Україні

Ми продовжуємо серію розмов з представниками проектів, які вирішують проблеми людей, що виникли через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

ZDOROVI-проект, який розпочався ще у 2013 році як “Здорові комунікації” та з комерційного проекту виріс у благодійний фонд. Вже понад 10 років він допомагає розвивати українську охорону здоров’я.

Завдяки комплексному підходу і новаторським методам, сьогодні проєкт ZDOROVI – яскравий приклад гуманітарної ініціативи, витоки якої беруть початок з комерційної діяльності і в міру необхідності адаптуються під потреби суспільства. Зараз ZDOROVI активно працює над наданням медичної допомоги в найбільш вразливих регіонах України. Проект ZDOROVI надає допомогу навіть під час війни, коли система охорони здоров’я частково зруйнована, доступ до якісних медичних послуг обмежений і виникає безліч викликів в найбільш постраждалих регіонах країни. Завдяки цій діяльності вдається врятувати десятки тисяч життів по всій Україні.

Ми поспілкувалися із засновницею проекту Наталією Туліновою і вона поділилася цінними порадами щодо побудови особистого бренду організації та залучення фінансування.

Читайте тут найцікавіше:

Як починався проєкт “ZDOROVI”?

У липні 2013-го року, ще за кілька місяців до Майдану, я зареєструвала організацію, яка називалася “Здорові комунікації”. Була потреба в допомозі лікарням і клінікам приватної комунальної сфери в розвитку процесів. Я вже мала певний досвід в медичному маркетингу і менеджменті, в управлінні великими медичними структурами і розуміла, що мої знання практично важливі для тих, хто поставив собі певні зміни на краще в якості своїх стратегічних цілей.

Еволюція проєкту та його команди

Ми починали як освітній проєкт, потім додавалися дослідницькі ініціативи в розрізі вивчення секторальних та регіональних потреб, Після цього додалися проєкти моніторингу та аудитів. Ми приїжджали з можливостями перевірки установ на кшталт “таємного пацієнта” або досліджували весь перелік процесів на предмет їх пацієнтоорієнтованості, ефективності, продуктивності команди тощо.

Таким чином, ми набули великого досвіду співпраці з міжнародними організаціями, здійснивши величезну кількість освітніх ініціатив за вісім років до повномасштабного вторгнення з такими міжнародними структурами, як: UNICEF, GIZ, USAID, European Bank for Reconstruction and Development. Ступінь знань про сектор був достатнім для розвитку разом із подальшою трансформацією, оскільки вже був набутий значний досвід.

З 2019-го року організація вже трансформувалася з “Здорові комунікації” просто в “ZDOROVI”, тому що ми займалися не тільки комунікаціями, а й стратегічним плануванням, і оцінкою фінансової спроможності лікарень.

Яка кількість людей налічувала команда проєкту спочатку?

На початку в команді працювало сім штатних співробітників і залучалися деякі експерти в залежності від масштабу проєкту. Ними могли бути фінансові експерти або юридичні консультанти.

Зміни в структурі команди та фінансуванні після вторгнення

Як змінилася структура команди після повномасштабного вторгнення?

Повномасштабне вторгнення застало нас у Києві. У перші два дні частина команди поїхала в Західну Україну.

У перший день я змогла вибудувати мости комунікації між лікарнями, які потребують допомоги, і тими, хто цю допомогу мав можливість надати. Також, у нас були зв’язки з певними міжнародними структурами, тому органічним рішенням було звернутися до них за допомогою, яка потрібна в конкретних госпіталях.

Більшість допомоги приїжджало в Західну Україну, тому наш перший склад був відкритий у Львові, і проіснував менше місяця. Надалі склад був переорієнтований вже в Івано-Франківськ. Чому? Ми бачили, що більшість перевізників переважно були поляками, вони боялися в’їжджати в Україну з причин безпеки. Якщо таке і траплялося, то перевізники готові були і виїжджати, а перші два місяці заїзд і виїзд зі Львова займав близько дня: натовп з авто тоді дуже ускладнював систему логістики.

Таким чином, я підтвердила своє беззастережне припущення про зміну міста: “ми будемо відкриватися в Івано-Франківську”. Місто також близько до кордону, це Західна Україна, більш захищена через гори Карпати, і це дозволило б нам орієнтуватися на більш якісні склади, тому що у Львові склади були перевантажені.

Через місяць ми змогли відкрити приміщення складу в Івано-Франківську, тому частина команди почала формуватися з представників місцевих кваліфікованих фахівців.

Наприкінці березня 2022 – го року кількість працівників становила вже 20 волонтерів - девʼять з них стали надалі співробітниками.

Яка частина команди знаходиться на території України?

На сьогоднішній день діяльність Фонду повноцінно займає 19 осіб, враховуючи розподіл команд між Києвом та Івано-Франківськом. Тільки одна людина з 19-ти працює віддалено з-за кордону. Всі інші співробітники вже повернулися.

Розширення діяльності

Чи плануєте ви в майбутньому розширювати свою діяльність за межами України, і повернутися в комерційну галузь після закінчення війни?

Чудове запитання. Воно наближає нас з вами думками до перемоги. Два тижні, як я повернулася зі стратегічної сесії, де ми підбивали підсумки 2023 року.

Ми будуємо бачення на два роки вперед, але стратегічні цілі формувати значно легше, ніж операційний план. Те, що ми хочемо робити через два роки, нам здається зрозумілішим, ніж те, що ми будемо робити через три місяці.

У 2021 році у нас був піврічний проєкт з найбільшою лікарнею в Баку, Азербайджан. Це було до початку вторгнення, Ми закінчили його за два місяці. Лікарня на 22 тисячі квадратних метрів, в Україні зараз немає таких лікарень в одному приміщенні. Там ми проводили аудит процесів, людей і показників діяльності, а також супроводжували їх з освітньої точки зору, розвивали нові підходи найбільш активного використання ресурсів і залучення і утримання пацієнтів і персоналу.

Це був класний проєкт, який був мені цікавий, де я була затверджена в якості консультанта на рівні Міністерства охорони Здоров’я Баку. Ми виділилися серед інших учасників, тому це безумовно дає нам значну впевненість у професійній стійкості.

Ми хотіли розвивати проєкти присутності та консультаційної допомоги для держав, які нам були зрозумілі: Азербайджан, Грузія, Вірменія, Балтійські країни. На жаль, на даному етапі я не можу передбачити інтеграцію діяльності Благодійного фонду в європейському просторі.

Тому на січень 2025-го року я поставила одну із стратегічних цілей: відкриття представництва ZDOROVI, поки, умовно, в Брюсселі, чи Лондоні, тому що ми з вами крокуємо в Європу.

Можливо, це дасть нам трохи більше можливостей для фандрайзингу, коли ми репрезентуватимемо свою присутність у європейському контексті. Це єдине, що зараз можна спланувати: стати центром гуманітарного реагування для інших європейських країн.

Джерела фінансування

Яким чином відбувалося фінансування команди Фонду?

Фонд “Відродження” підтримав нас фінансово. Цей фонд став одним з основних джерел фінансування в перший рік фінансування. Протягом 2022-го року Фонд “Відродження” майже повністю покривав усі витрати на адміністрування команди, логістику, склади, та інші проєкти розвитку для стійкості організацій.

Фонд" Відродження " — це організація, яка існує та впроваджує в Україні громадянські засади, принципи роботи для ГО, благодійних фондів та освітніх закладів.

На той момент, перші виплати працівникам трималися на основі доходів організації. Ці доходи покривали працівникам витрати на життя в нових умовах, після тимчасового переїзду з Києва, щоб утримувати свої сім’ї.

Які ще були джерела фінансування "ZDOROVI"?

Першою підтримуючою організацією після фонду “Відродження” стала USAID. Раніше ми працювали разом з ними, тому USAID виділили спецфінансування саме на адміністрування команди.

Надалі приєдналися й інші структури, такі як фонд Razom for Ukraine - американський фонд, що існує з 2014-го року; Nova Ukraine, які покрили нам логістичні витрати і почали робити через нас перевезення своїх гуманітарних вантажів, покривати витрати на склади і певні закупівлі.

Також з березня до нас приєдналися двоє IT-фахівців з України, які мали свої власні IT-компанії у Великобританії та Ірландії, команди яких складалися переважно з українців. Вони виділили особисті кошти на логістику.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, стало очевидно, що хтось був готовий допомагати в таких умовах, хтось міг надати склад для того, щоб взяти на себе частину тієї відповідальності за власне майбутнє і майбутнє своєї країни, яку тоді відчували всі українці. Але питання логістики ускладнювалося великими проблемами з паливом.

Отже, як людина, яка в певний час свого 15-річного досвіду корпоративного управління вирішувала безліч кризових завдань, я відразу зрозуміла, що проблема буде не з людьми, не зі складами, а з логістикою. Нам потрібен партнер, який гарантовано матиме паливо. Таким партнером був єдиний монополіст в Україні - це Нова Пошта.

Нова Пошта одразу, як монополіст, отримує доступ до ресурсів, в даному випадку, пального, тому ми могли домовитися про спецфонд, яким вони частково покриватимуть наші комерційні перевезення. Так і вийшло, ми до них звернулися і вже майже два роки Нова Пошта фінансує нам частину наших перевезень. Також, згодом, приєднався фонд з Нідерландів, який частково сплатив нам подальші витрати на волонтерів.

Які джерела фінансування були доступні вам на самому початку вашої роботи?

До повномасштабного вторгнення ми вели комерційну діяльність. Працювали на замовлення державних органів, таких як Мінцифра, Міністерство охорони здоров’я або Національна служба здоров’я України. Там також були донорські кошти, наприклад, проєкт Мінцифри був за кошти UNICEF, проєкт з МОЗ був за кошти Світового банку.

Ми вели діяльність за кошти донорів, але замовником виступала Українська державна організація, яка не мала власних коштів.

Складався кошторис, і через Мінцифру запустився курс, який був великим комерційним проєктом під нашим супроводом: “Цифрові навички лікарів”, який на сьогодні охоплює майже 70 тисяч лікарів і медичних сестер, які пройшли його в “Дія. Цифрова освіта”.

Лише з квітня 2022-го року ми змогли зареєструвати БЛАГОДІЙНИЙ фонд. Комерційна діяльність була залишена і всі співробітники працюють як представники благодійної установи. БЛАГОДІЙНИЙ фонд ZDOROVI отримує фінансову допомогу за грантовими угодами.

Протягом усього часу фінансуванням займалися безпосередньо ви?

Більший досвід переговорів і презентацій належить мені: свого часу я була викладачем у Києво-Могилянській академії, на кафедрі менеджменту охорони здоров’я, викладала два курси.

Є досвід аргументації своїх думок, тому інформацію про організацію та потреби лікарень я мала можливість доносити досить переконливо для іноземців. Також, я дуже якісно розбираюся в системі охорони здоров’я і безпосередньо в процесах самих лікарень.

Всі контакти, зв’язки з Міністерством охорони здоров’я, Національною службою здоров’я України, центрами громадського здоров’я, та іншими державними структурами і стейкхолдерами, належали переважно мені. З більшістю з цих організацій я працювала до повномасштабного вторгнення. Органічно, що за цими факторами переговори вела я. Тому, більшість установ направляли свої вантажі або кошти на нашу підтримку через довіру до мене, яку можна було легко перевірити та пересвідчитись через рекомендації третіх осіб та організацій .

Вже після цього команда змогла абсолютно точно відповідати тому кредиту довіри, який був наданий нашими процесами, процедурами, відповідальностями і миттєвим реагуванням, яке ми впроваджуємо

Більшість з наших донорів мають власне представництво, але чомусь продовжують працювати з нами. У відповідь на питання “Чому?” - нам притаманна дуже глибока експертиза: три людини з організації “ZDOROVI” займаються виключно аналітикою і верифікацією потреб. Ми здатні здійснювати аудит більшості потреб лікарень, оскільки маємо досвід сертифікованого аудиту закладів охорони здоров’я, до цього провели 90 аудитів та моніторингів. Тому верифікацію потреб ми залишаємо за собою.

Переваги фонду

Які видатні переваги має фонд "ZDOROVI" і чому вам довіряють донори?
  1. Аналітика:

У нас є окреме дослідження під назвою “Барометр”, яке ми проводимо раз на квартал, опитуючи керівників закладів охорони здоров’я щодо їх потреб. Потреби є не тільки в ліках, обладнанні, але навіть в знаннях кризового менеджменту та медицини катастроф.

Багато установ з деокупованих територій опинилися в системі прийняття рішень в кризових умовах. Вони також потребують знання комунікації з ветеранами, тому що повертається все більша кількість військових, і лікарям потрібно розуміти, як правильно супроводжувати людей, які повернулися з певними, можливо, розладами і очікуваннями від суспільства.

Ми реагуємо на ці потреби і впроваджуємо їх у свою проєктну діяльність, тому аналітика і миттєвість реагування - наші обов’язки.

  1. Екстрене реагування:

Також, є проєкт “Набори екстреного медичного реагування” - це великі госпітальні набори, які ми придбали разом з “Нідерландською Радою біженців". Вони використовуються у випадках ракетних обстрілів, коли страждає певна кількість людей. У комплектацію цих палетів входять знеболюючі, анестезіологічні, антибіотикові та опікові групи, та інші інструментарії витратних матеріалів, які можуть задовольнити кількість від 10-ти до 25-ти пацієнтів на 10 днів перебування в лікарні при критичних станах.

Набори ми відправляємо після інформації про ракетний обстріл певного міста, протягом 30 хвилин після того, як підтверджується ситуація департаментом охорони здоровʼя. У нас є комунікація з усіма департаментами охорони здоров’я, які знають, в яку саме лікарню повезли постраждалих.

Госпітальний набір-це майже тонна вантажу, який відправляється автомобілем Нової пошти за 45 хвилин.

Через 6-8 годин необхідний інструментарій для роботи лікаря вже в тій точці, де це потрібно: Запоріжжя, Миколаїв, Херсон, Харків і т. д.

  1. Звітність:

І третє, за що нас дуже цінують донори і партнери - це за звітність. Вона відбувається на рівні автоматизованої звітності. Що мається на увазі? Разом з вантажем у нас автоматично відправляються акти.

Коли фармацевтична команда сортує вантаж, наш адміністратор складу вже готує документи, які будуть супроводжувати цей вантаж до відправки.

Як це діє:

  • Зверху на акті розташований QR-код для отримання будь-якого вантажу.
  • Перше, що ми робимо: формуємо запит, для якого є розроблений нами шаблон. Ми не приймаємо запити, які створені іншим чином - “на колінці” самою лікарнею.
  • У запиті є всі основні пункти, установам залишається тільки вказати, що з переліку їм потрібно.
  • У документі присутній пункт про згоду на візити перевірки з нашого боку, якщо це стосується обладнання.
  • Другий пункт стосується згоди з боку установи на звіти в системі звітності ZDOROVI .
  • Після узгодження пунктів і підпису, ми формуємо цей вантаж, далі заявка йде в роботу. Нашим фармацевтам потрібна 1 година для комплектації чотирьох середніх палет.
  • Вантаж відправляється в лікарню. Після отримання вантажу, установа отримує і обов’язково перевіряє акт.
  • Персонал лікарні зчитує QR-код, через який відкривається Телеграм чатбот, що видає точку геолокації. Ми бачимо, що вантаж потрапив в потрібну лікарню.

Далі починається процес для установи, що складається з п’яти кроків:

  1. Надання акта;
  2. Фото;
  3. Відео;
  4. Лист подяки донору;
  5. Посилання у Facebook із відео лікарів, які тримають логотипи.

Якщо звітність не зроблена вчасно, система нагадує установам: “будь ласка, зробіть звіт”.

Унікальність нашої системи звітності в тому, що всі надані докази завантажуються в хмару, до якого мають доступ всі донори і працівники. Тому донорам не потрібно смикати нашого менеджера для того, щоб отримати звіт.

Стратегії залучення донорів

Чи були у вас конкретні стратегії залучення перших донорів, якщо так, які були використані?

Перше, що ми зробили — звернулися до Міністерства з необхідністю надати нам певний статус: хто ми такі, чому ми звертаємося. Це робилося з метою підтвердження від Міністерства, що ми і сьогодні допомагаємо їм залучати якісне обладнання, тому що ми точно допомагали державі боротися з тими критичними недоліками, які показала і логістика, і медичне забезпечення, якого не було достатньо в певний період.

Отримавши підтвердження від Міністерства, ми почали звертатися до тих, хто з нами вже контактував і через нас передавав допомогу в конкретні лікарні.

Для лікарень ми робили аналітику, збирали документальну базу і всі акти, як для посвідчення того, що це було отримано і розподілено на пацієнтів. І, таким чином, ми звернулися до донорів.

Допомога була надана від вищевказаних організацій. Найперші гроші, які зайшли по Спецфонду - гроші USAID, це не був великий бюджет. Співпраця з USAID стала можливою саме через підтверджений мандат Міністерства охорони здоров’я, який вказував, що вони визнають нашу здатність залучати допомогу на користь країни.

Надалі я звернулася до фондів, з якими ніколи раніше не працювала, але які мали відношення до роботи громадянського суспільства. Таким чином Фонд “Відродження” надав один з перших допомогу, близько місяця приймали це рішення. У нас були критичні потреби у фінансуванні, а допомога, яка була надана попередньо, на той момент вже закінчувалася. На щастя, все затвердили і ми отримали річне фінансування, яке покривало наші потреби до липня 2023-го року.

Так ми росли. Збільшилася потреба в обладнанні, коли ми зайнялися медичними меблями і з’явилися потреби деокупованих лікарень, з яких все було вивезено або розбомблено. Потреба в складі з 300 метрів збільшилася до 600 метрів. Різницю, яку ми не отримали від Фонду “Відродження”, вже покривали з урахуванням інших донорів, які надавали кошти на логістику та склад, а потім вже IT-структуру, яку ми підтримували (систему звітності).

Стратегією для отримання коштів була наша структура презентації в очах донорів, яку визнає державна інституція. Безумовно, з деякими донорами зустрічей було кілька, де спочатку я переконувала не стільки надати гроші нам, скільки надати технічну допомогу Україні. Знаючи сектор, його потреби та виклики, з якими стикалися, ми повинні були залучити технічну допомогу, яку будемо розподіляти. Ми можемо отримати гроші, але якщо не буде що перевозити і обладнання на складі, то всі зусилля марні. Люди з’являються тоді, коли є процеси. Щоб відбувалися процеси, ми залучали допомогу і починали саме з цього.

Отже, ми були зацікавлені в допомозі з перевезенням генераторів і виконанні роботи під ключ, сервісному супроводі гуманітарної допомоги. Тоді ми показали, що до нашої системи має доступ Міністерство охорони здоров’я і з їх програмами МедData вони бачать, що ми отримали і що відвантажили. Тобто, ми хотіли, щоб ми не доробляли за державою певні частини цих поставок. Ми хотіли робити цю роботу під ключ, тому що розуміємо, що не хочемо бути тільки складом, тільки логістами, або тільки тими, хто займається залученням. Ми можемо робити цей ланцюжок гуманітарного реагування для лікарень, забезпечуючи сектор всім необхідним, в даному випадку, гуманітарною допомогою.

Розподіл допомоги по регіонах

Допомога Фонду розподіляється на всі регіони України?

Допомога йде в усі регіони. Ми покриваємо 23 регіони, поставляємо і в Луганську, і в Донецьку області. На сьогодні ми є критично важливим підприємством під час війни.

Ми отримали цей статус у травні 2023-го року від Міністерства охорони здоров’я за наш обсяг і масштаби діяльності. Масштаби включають факт покриття всіх регіонів України. Вони ще рік тому були розподілені майже однаково, тому що там знаходилася велика чисельність внутрішньо-переміщених осіб у Західному регіоні. Найбільше за співвідношенням до кількості населення їх було, насправді, у центральних регіонах: Полтавській, Хмельницькій та Вінницькій областях.

Східні регіони потребували нашої допомоги, оскільки вони постраждали найбільше. На сьогодні, з вересня 2023 року структура наших відвантажень більше ґрунтується на допомозі східним регіонам. Це відбувається ще й тому, що ми стали частиною кластеру охорони здоров’я - це Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). OCHA-це Фонд ООН з критичного реагування. Коли в світі відбуваються якісь стихійні лиха, катастрофи, то OCHA розгортає допомогу. Вони мають певне фінансування у всіх куточках світу. Термін закриття потреб в залежності від масштабу катастрофи займає до двох років, попереджаючи гуманітарну кризу, що стосується води, санітарії, харчування і так далі. Вони також мають певні кластери за напрямками. Я з організацією “ZDOROVI” є частиною кластера охорони здоров’я. У цьому кластері було обрано окремий орган-консультаційну раду. І мене, і організацію “ZDOROVI” обрали як представника цієї ради. Тобто, ми впливаємо на те, яким чином будуть розподілені певні ресурси.

Ми можемо впроваджувати певні напрямки охоплення. І ось з вересня місяця було проголосовано, що більше допомоги все-таки необхідно там, де відбуваються сьогодні найбільш критичні обстріли біля зони бойових дій. Тому, на сьогодні це Харківська, Херсонська, Запорізька і Миколаївська області.

Команда та її масштаби

Чи вистачає вам 19 чоловік в команді? І чи плануєте ви розширювати штаб-збільшувати кількість людей?

Так, ми на сьогодні зацікавлені в розширенні людей в штаті. Нам потрібен менеджер по роботі з закупівлями по тендерам. Деякі наші Донори звертаються в частині того, що вони можуть не технічну допомогу передати, а надати нам кошти, з яких ми будемо проводити закупівлі, або українські дистриб’ютори, або за кордоном певну частину допомоги - таких проєктів у нас було кілька, ми в них брали активну участь.

Нам також потрібен юрист в штат, зараз ми знаходимося в процесі залучення ще додаткових 4-х працівників.

І нам потрібен проектний менеджер, який буде працювати з проектами на постійній основі, вкрай необхідно, щоб це була спланована якісна робота. Ми зацікавлені в розширенні нашого Проєктного офісу.

Це якраз те, що не пов’язано з гуманітарною допомогою. Це проєкт “лікар-ветеран”, про який я розповідала раніше. Ми навчаємо лікарів, як правильно спілкуватися з ветеранами. Йдеться не про лікарів, які стали ветеранами, а про те, як будь-які лікарі, сімейні чи інші, спілкуються саме з військовими, які повертаються.

Це проєкт “Лідерство в часи кризи” - навчання керівників в деокупованих територіях, тому що наш проєкт “Барометр" в дослідженнях показав, що кожен третій керівник в деокупованій області - це новопризначений керівник. Якщо, наприклад, раніше головним лікарем повинен був бути призначений фахівець з дипломом, зі спеціалізацією в менеджменті в охороні здоров’я, то зараз ця норма не поширюється на деокуповані території. І це зрозуміло, тому що там є великі складнощі з персоналом. Багато з головних лікарів залишили лікарні, забрали свої сім’ї і поїхали працювати в інші міста, шукати собі нову долю, а їх місця зайняли просто лікарі. У кращому випадку - завідувачі. І у них немає досвіду фінансового планування, контролю, або роботи в кризових комунікаціях.

Частими є втрати комунікації з місцевою владою, пацієнтами або персоналом. Це одна з таких навичок, які теж треба здобувати. Ми проводили такі навчання. Проектна діяльність вимагає створення відокремленого центру, який назвали проєктним офісом. Цей офіс вже сьогодні готує гранти на подачу в різні фонди.

Поради гуманітарним проєктам початківцям

Сьогодні я є адептом того, щоб українські організації максимально локалізували фінансування на себе. Працюючи два роки з іноземними представниками безпосередньо в темі гуманітарного критичного реагування, я бачу, що з критичним реагуванням у них все якісно, стандартизовано, вони мають доступ до якісних ресурсів (маю на увазі технічну допомогу або засоби), але швидкість реагування значно страждає, на відміну від українських організацій.

Українські організаціі дуже миттєві, ми швидкі, розуміємо контекст, розуміємо, як управляти цими ресурсами значно краще, ніж іноземні організації. І те, що для іноземних організацій є роботою, для нас - це життя. Це ми знаходимося в Україні, у нас немає тут ротації, на відміну від них. І тому я абсолютно точно є фанатом локалізації фінансування.

Тепер порада щодо того, що важливо зробити для того, щоб підвищити шанси на фінансування:

Фінансування будь-яких проєктів неможливе без довіри. Для того, щоб вибудувати довіру до себе, ви повинні продемонструвати мистецтво маленьких перемог: що вже вдалося здійснити, чим ви можете точно пишатися, що дозволило якось вплинути не особисто на людей, а на системні речі. Якщо такі показники і досягнення є, то їх потрібно дуже якісно підсвітити. Тому що іноземні організації найчастіше готові подивитися на якісь щемливі серце історії, але вони хочуть впливати на системні рішення. І це дуже правильно насправді. Тому якщо є якась зміна, яка відбулася або на рівні громади, або на рівні якогось процесу, в чомусь, де ви були задіяні, то я б запропонувала підсвічувати саме це, а не просто перелік з 1200 осіб, які отримували харчовий набір, наприклад. Тобто, якщо ви озираєтеся назад, ви бачите, що ви повинні бачити, що вже зробили багато на системному рівні.

Довіра може допомогти звернути на вас увагу через інформування, через анонсування ваших проєктів, через запуск нових інноваційних проєктів, нестандартних, нешаблонних проєктів.

Ви також можете звернути на себе увагу, якщо, наприклад, ви не маєте “мистецтва маленьких перемог” за плечима, але готові зараз, навіть якщо ви не в створеній організації, йти в системи нових проєктів. І довіра може потім вишикуватися в Вашу репутацію тільки тоді, коли ваші слова не розходяться зі справою. Коли ви пообіцяли, що це буде таким-то чином, в такий-то час, з такими-то залученими, і будуть такі-то результати, і потім це не витримало оцінки, зрушило в часі, були не ті відповідальні, зазнали якісь труднощі, з якими не впоралися; ви руйнуєте довіру до себе, яке вже склалося на першому етапі. І тоді репутація не вибудовується. Але якщо є довіра до вас, яке сталося в процесі знайомства, при презентації попередніх ваших рішень, які допомагали системним змінам, якщо ви змогли проанонсувати нові проєкти, які ви запускаєте, і в вас повірили, тому що вони дійсно ефективні і впливають на нову модернізацію в системі, то тоді ви повинні точно слідувати запевненням і зобов’язанням, які на себе взяли.

Після того, як ви вибудували довіру вперше, на наступному етапі ви будуєте репутацію. Тільки на основі репутації ви зможете отримати будь-яке бажане фінансування.

Сьогодні так відбувається в “ZDOROVI”. Нас рекомендують донори один одному. До нас прийшли такі донори, як International Medical Corps - велика організація, International Rescue, “Лікарі без кордонів” саме через репутацію, яку ми придбали, тому що абсолютно точно виконуємо всі взяті на себе зобов’язання. І це дуже важливо-тільки тоді відкриється доступ до ресурсів, як технічних, так і фінансових.

Дякуємо Наталії за інтерв’ю та бажаємо проекту успіхів у їхній важливій діяльності!